Kwestie związane z klimatem
Kwestie związane z klimatem

Poszukując najlepszej pompy ciepła powietrze/woda, należy bardzo skrupulatnie rozważyć jej lokalizację, aby przewidzieć wpływ klimatu na jej działanie. Ilość ciepła zużywanego przez budynek zmienia się w zależności od wysokości temperatury otoczenia i godzin jej występowania.

Powyższy wykres powstał w oparciu o typowe dane meteorologiczne w danym roku i przedstawia rozkład temperatur w czasie dla trzech lokalizacji służących do określenia klimatu chłodnego (Helsinki w Finlandii), przejściowego (Strasbourg we Francji) oraz ciepłego (Ateny w Grecji).

Wyraźnie widać, że pompa ciepła powietrze/woda w chłodnym klimacie musi działać w zupełnie innych warunkach otoczenia, niż w przypadku klimatu przejściowego lub ciepłego. Poza tym należy uwzględnić wilgotność – im większa wilgotność w określonej temperaturze, tym szybszy proces szronienia, co wymaga częstszego odszraniania parownika.

Należy odpowiednio zaprojektować wydajną pompę ciepła powietrze/woda, aby odpowiadała warunkom klimatycznym oraz była dostosowana do wymaganej temperatury ogrzewania w danym budynku.

Sprężarka ZP do pomp ciepła powietrze/woda z niższymi temperaturami ogrzewania
Sprężarka ZH do pomp ciepła powietrze/woda z wyższymi temperaturami ogrzewania
Sprężarka ZHW do pomp ciepła powietrze/woda z szerokim zakresem temperatur

 
 
 
 
 
Share